Jak dokonać właściwego wyboru rozdzielnicy elektrycznej?
Od prawidłowego wyboru elementów rozdzielających w sieciach zależy wydajność oraz bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Dlatego warto poświęci chwilę na dokonanie wyboru, aby poznać wszystkie mocne strony danego modelu. Sprawdź, jakimi kryteriami kierować się podczas zakupów.
Normy dla rozdzielni elektrycznych
Zanim podejmie się decyzję zakupową, należy dowiedzieć się, czy produkty spełniają obowiązujące normy. Chodzi o PN-EN 61439. Dzięki temu zyskuje się pewność, że rozdzielnia elektryczna będzie prawidłowo funkcjonować. Niektórzy producenci korzystają jeszcze z opcjonalnej normy IEC 61641. Choć nie jest obowiązkowa, wskazuje kilka bardzo dobrych praktyk. Tablice dostosowane do wspomnianych przepisów można znaleźć m.in. w asortymencie sklepu Doko.
Miejsce montażu rozdzielnic
W dalszej kolejności powinno się szukać modeli umożliwiających zaplanowany montaż. Pod tym względem dzieli się je na:
- rozdzielnice podtynkowe– umieszczane w otworze wnękowym wykonanym w ścianie; są droższe, ale pozwalają dobrze ukryć zawartość, a co więcej, zyskują dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi; jeśli nie zaplanowało się wcześniej odpowiedniego miejsca, to konieczne będzie kucie ściany;
- rozdzielnice natynkowe – montowane na powierzchni ściany, dzięki czemu instalacja jest szybka oraz bardzo prosta, w praktyce można to zrobić samodzielnie, bez pomocy specjalistów.
Wybór pomiędzy tymi rozwiązaniami jest w zasadzie kwestią osobistych preferencji. Można jednak zauważyć przewagę rozdzielnic podtynkowych w domach jednorodzinnych oraz biurowcach. Wynika to bezpośrednio ze względów estetycznych.
Rodzaje rozdzielnic elektrycznych
Istnieją trzy główne typy rozdzielnic, a każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w innym miejscu. Nie są to sztywne ograniczenia, lecz pewne sugestie związane z parametrami oraz konstrukcjami produktów. Z tego względu rozdzielnice elektryczne można podzielić na:
- tablicowe – nazywane również bezpiecznikowymi, aparatura modułowa jest montowana na szynach DIN; w obrębie tego rodzaju występują zarówno modele podtynkowe, jak i natynkowe, w związku z tym są chętnie stosowane w domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych czy biurowcach;
- skrzynkowe – są przeważnie większe od tablicowych, ale cechują się podobnym sposobem montażu, dlatego można je wykorzystać w budownictwie wielorodzinnym, gdzie istnieje potrzeba uzbrojenia wielu obwodów elektrycznych, równie dobrze sprawdzą się w zakładach przemysłowych;
- szafowe – największe modele przeznaczone do zaawansowanych sieci energetycznych, wykorzystuje się je głównie w celach profesjonalnych.
Rozmiar rozdzielni elektrycznej
Wreszcie należy spojrzeć na pojemność produktu. Ogólna zasada jest bardzo prosta: musi on pomieścić całą planowaną aparaturę, a także pozostawić trochę miejsca na ewentualną rozbudowę. Dzięki temu nie trzeba będzie w przyszłości wymieniać całej rozdzielnicy podtynkowej, co wiązałoby się z kolejnym kuciem w ścianie.
Wzięcie pod uwagę wszystkich powyższych czynników ułatwi dobór odpowiedniego sprzętu. Jednak w razie wątpliwości można skontaktować się ze specjalistami, którzy doradzą wybór najlepszego rozwiązania.
Najnowsze komentarze