Jak zbudować altanę ogrodową z drewna?
Planując budowę altany ogrodowej warto przede wszystkim kierować się swoimi potrzebami. Czy ma to być miejsce relaksu czy też będzie pełnić dodatkową funkcję garażu na rowery czy narzędzia ogrodnicze. Bez względu na przeznaczenie, altana powinna być solidna i estetycznie wykonana. W artykule podpowiemy jak wybudować altanę ogrodową z drewna krok po kroku.
1. Wybór miejsca i projektowanie
Najpierw należy wybrać miejsce, w którym chcemy postawić altanę. Powinno być to teren równy, dobrze nasłoneczniony, ale też zaciszny. Następnie warto sporządzić projekt, który uwzględni nie tylko nasze potrzeby, ale też warunki panujące w ogrodzie. Przydatne będą karty katalogowe oraz poradniki związane z budową altan ogrodowych.
1. Budowa fundamentów
Po wykonaniu projektu przystępujemy do wykonania fundamentów. Najlepszym materiałem na tą część są bloczki betonowe. Przed wkomponowaniem w ziemię należy je odpowiednio obłożyć izolacją, dzięki temu ziemia nie będzie wchłaniać wilgoci i fundamenty nie ulegną zniszczeniu.
1. Konstrukcja altany
Najważniejszą częścią altany jest sama konstrukcja. Należy pamiętać, że w przypadku postawienia altany bez pozwolenia na budowę, dach nie powinien przekraczać 4 metrów wysokości. Konstrukcję najlepiej wykonać z drewna, które najlepiej impregnować. Zapobiegnie to zniszczeniu drewna przez wilgoć oraz owady. Do wykonania konstrukcji będą potrzebne deski oraz belki. Najlepiej wykorzystać drewno lite, ponieważ jest bardziej wytrzymałe.
1. Dach altany
Po wykonaniu konstrukcji można przystąpić do krycia dachu. Tu również najlepszym materiałem na dach będzie drewno. Do wykonania pokrycia dachowego można wykorzystać blachę, dachówki lub gont. Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie poliwęglanu. Jest to materiał lekki, przezroczysty i równie wytrzymały jak szkło.
1. Wykończenie i wyposażenie
Ostatni etap budowy altany to wykończenie oraz wyposażenie. Drewno, z którego została wykonana konstrukcja altany, najlepiej jest pomalować specjalnym lakierem lub farbą odporną na warunki atmosferyczne. Warto także dodać do altany dekoracje, takie jak rośliny doniczkowe czy lampiony.
Podsumowując, budowa altany ogrodowej z drewna to nie lada wyzwanie, jednak z naszymi radami można ją zrealizować krok po kroku. Zapewni to wspaniałe miejsce do odpoczynku lub zabezpieczenie narzędzi ogrodowych.
Najnowsze komentarze